Site logo

کمبودهای دارویی بیش از ارقام اعلام شده وزارت بهداشت است

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به تشریح جلسه روز گذشته کمیسیون بهداشت پیرامون مشکلات دارویی که با وزیر و معاونان وزارت بهداشت برگزار شد، پرداخت.

به گزارش بهداشت نیوز، زهرا شیخی، در تشریح نشست روز گذشته کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: با توجه به گزارش‌های متعدد ارائه شده به اعضای کمیسیون در مورد نبود و کمبودهای دارویی و مطالبه جدی بیماران در تأمین داروی مورد نیاز، نشست ویژه و فوری با حضور وزیر و معاونان وزارت بهداشت رئیس سازمان غذا و دارو، مسئولان سازمان برنامه و بودجه و شرکت‌های تولیدکننده دارو و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس به منظور بررسی وضعیت دارو برگزار شد.

وی افزود: هر چند کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به طور مداوم جلساتی را با مسئولان مربوطه برگزار و بر ضرورت رفع مشکلات دارویی تاکید کرده اما متأسفانه به رغم قول آنها، مشکلات حوزه دارو همچنان پابرجا است.

شیخی با تاکید بر اینکه رفع مشکلات دارویی مردم دغدغه جدی کمیسیون بهداشت مجلس است، یادآور شد: وزارت بهداشت ارقام کمبودهای دارویی را اعلام کرده اما این ارقام مورد تأیید نیست و بر اساس گزارش‌های واصله کمبودها بیش از میزان اعلام شده توسط وزارت بهداشت است.

شیخی ادامه داد: ما بارها هشدار دادیم که اگر منابع پایدار برای طرح دارویاری تأمین نشود اجرای طرح با مشکل مواجه خواهد شد و همچنین بر ضرورت توجه به صنعت دارو و قیمت گذاری منطقی دارو تاکید کردیم اما متأسفانه به این موضوعات هم توجهی نشد و تا زمانی که مشکلات حوزه بهداشت و درمان و دارو در زمان مقرر و به موقع حل نشود شاهد بروز مشکلات جدی تر هم خواهیم بود.

وی افزود: بر اساس اظهارات شرکت‌های تولیدکننده دارو، بی توجهی برخی گمرکات نسبت به عوارض یک درصدی برای دارو و تجهیزات پزشکی باعث انباشت کالاها در گمرکات شده است در حالی که طی هفته‌های اخیر در نشستی که با حضور رؤسای مجلس و کمیسیون بهداشت، وزرای بهداشت و اقتصاد، رؤسای کل بانک مرکزی، گمرک، سازمان غذا و دارو و معاون نظارت و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس به منظور بررسی مشکلات حوزه دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی برگزار شد تاکید شد که که مالیات بر ارزش افزوده ۴ درصدی گمرک به یک درصد برای دارو و تجهیزات پزشکی مدنظر قرار گرفته و عملیاتی شده است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به گلایه اعضای کمیسیون به عدم حضور رئیس بانک مرکزی در جلسات کمیسیون، گفت: متأسفانه بی توجهی سازمان برنامه و بودجه به تأمین منابع پایدار یکی از مشکلات جدی این حوزه است و همچنین بر اساس اظهارات مسئولان صنایع دارویی کشور، بحث قیمت گذاری دارو هم یکی از مشکلات است که تا زمانی که حل نشود مشکلات همچنان پابرجا خواهد بود البته با عدم پرداخت به موقع بدهی بیمه‌ها به شرکت‌های دارویی هم مواجه هستیم که باعث شده شرکت‌ها نتوانند در زمان مناسب داروی مورد نیاز را تولید کنند.

وی یادآور شد: با توجه به اظهارات مطرح شده در نشست امروز به نظر می‌رسد که تنظیم گری و مدیریت کلان در مورد بحث سازمان‌های مختلف و دستگاه‌های مرتبط در حوزه تأمین داروی کشور مدنظر قرار نگرفته است و در ادامه نشست تاکید شد که اگر مسئولان مربوطه رفع مشکلات حوزه دارو را مدنظر قرار ندهند، در نامه‌ای موضوع را به رهبر معظم انقلاب منعکس خواهیم کرد.

شیخی ادامه داد: در نشستی که رئیس مجلس با مسئولان مربوطه داشت مطرح شد که کاهش مالیات بر ارزش افزوده از ۴ درصد به یک درصد باید عملیاتی شود اما در عمل گمرک از اجرای آن سر باز می‌زند و این موضوع انباشت مواد اولیه را در گمرک در پی داشته است که مقرر شد فردا تعدادی از اعضای کمیسیون بازدیدی را از گمرک داشته باشند.

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه