Site logo

کرم های سفید کننده پوست را فقط مبتلایان به این بیماری استفاده کنند

بسیاری از مردم و به ویژه زنان، به دلایل مختلف خواستار روشن کردن پوست خود بوده و برای این منظور از کرم های روشن کننده استفاده می کنند. یافته های جدید محققان نشان دهنده آسیب زا بودن این محصولات بوده و اغلب کسانی که از این محصولات استفاده می کنند معمولاً از خطرات احتمالی کرم های سفید کننده بر سلامتی خود آگاه نیستند.

به گزارش بهداشت نیوز، تیمی از محققان دانشگاه نورث وسترن در مطالعات جدید خود دریافتند: استفاده از کرم های سفید کننده پوست بسیار مضر بوده و علاوه بر این، محصولات فوق از نظر روانی نیز تاثیرات نامطلوبی بر جامعه گذاشته و مصرف کرم های سفید کننده پوست در بسیاری از جوامع که در آن پوست روشن بهتر از پوست تیره‌ تر شناخته می ‌شود، شایع است.

دکتر روپال کوندو محقق ارشد این مطالعه در رابطه با موضوع فوق می ‌گوید: این تصور در بسیاری از کشورها وجود دارد و برای نمونه داشتن پوست روشن‌ تر در جمعیت ‌های آسیای جنوب شرقی یا آفریقا، مطلوب ‌تر به نظر می ‌رسد و موجب جذاب ‌تر شدن فرد در بین خانواده و محیط کارش شده و حتی فرد دارای پوست روشن احتمال بیشتری برای یافتن شغل دارد. در این جوامع اعتقاد بر این است که داشتن پوست روشن تر با موفقیت شخصی و حرفه ای مرتبط است.

محققان این مطالعه را با ارسال یک نظرسنجی ناشناس ۱۹ سوالی برای افراد رنگین پوست در ایالات متحده انجام دادند. سوالات شامل اطلاعات نژادی، نگرش رنگ گرایی، رضایت از رنگ پوست و عادات مصرف محصولات روشن کننده پوست بود. در این مطالعه ۴۵۵ نفر حضور داشتند و از این گروه، ۲۳۸ نفر سیاه پوست، ۸۳ نفر آسیایی، ۸۴ نفر چند نژادی، ۳۱ نفر اسپانیایی، ۱۴ نفر بومی آمریکایی یا بومی آلاسکا بودند و پنج نفر خود را به عنوان سایر نژادها طبقه بندی کردند.

در این میان بیش از ۲۱ درصد از شرکت کنندگان گزارش کردند که از محصولات روشن کننده پوست استفاده می کردند و نزدیک به ۷۵ درصد از افراد گزارش کردند که از این محصولات برای درمان یک بیماری پوستی استفاده می کردند.

دکتر روپال کوندو، در این رابطه می ‌گوید: غافلگیر کننده ‌ترین یافته در این رابطه، عدم آگاهی از مواد تشکیل دهنده و اثرات مضر احتمالی محصولاتی بود که بدون نسخه خریداری می ‌شوند . این محصولات از فروشگاه ‌های زنجیره ‌ای مواد غذایی، فروشگاه ‌های محلی یا حتی آنلاین خریداری می ‌شوند و تحت مقررات محصولات دارویی نیستند.

مطالعات پیشین نشان داده است که محصولات روشن کننده پوست اغلب دارای مواد مضری از جمله استروئیدها و جیوه هستند. برای نمونه یکی از بیماران سال‌ ها از یک محصول سفید کننده به نام هیدروکینون در تمام صورت خود استفاده می‌کرد و اکنون دچار هیپرپیگمانتاسیون دائمی شده است.

لازم به ذکر است که پزشکان در واقع می توانند روشن کننده های پوست را برای افراد مبتلا به بیماری هایی مانند ملاسما، که در آن لکه های قهوه ای و خاکستری در پوست ظاهر می شود، تجویز کنند. هنگامی که این محصولات تحت نظارت پزشکی استفاده می شود، بی خطر بوده و مشکل اصلی این است که اکثر مردم بدون مشورت با پزشک متخصص از آنها استفاده می کنند.
منبع: سیناپرس

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه