Site logo

ورزش کنید تا خارش و خشکی چشم شما بهبود یابد

سال هاست که فواید ورزش و اثرات مثبتی که بر بدن و خلق و خوی انسان می گذارد شناخته شده و تحقیقات متعددی آنها را تایید کرده است.

به گزارش بهداشت نیوز سال هاست که فواید ورزش و اثرات مثبتی که بر بدن و خلق و خوی انسان می گذارد شناخته شده و تحقیقات متعددی آنها را تایید کرده است.

در حال حاضر، تحقیقات جدید نشان می‌ دهد که یک جلسه ورزش و فعالیت بدنی در هفته می‌ تواند تسکین جدی برای خشکی و خارش چشم ایجاد کند. دانشمندان دانشگاه واترلو گزارش دادند که هم ترشح اشک و هم پایداری لایه اشک بعد از ورزش های هوازی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

هر بار که فردی پلک می زند، یک پوشش محافظ ضروری به نام لایه اشک، روی چشم را می پوشاند. این لایه برای حفظ عملکرد چشم سالم کاملا ضروری است. به گزارش سینا، یک لایه اشکی سالم شامل سه بخش متمایز آب، روغن و موسین است. باید توجه داشت که هر سه این لایه ها به طور هماهنگ کار می کنند تا اطمینان حاصل شود که سطح چشم از رطوبت کافی و محافظت در برابر هر تعداد محرک مانند گرد و غبار یا کثیفی برخوردار است.

اگر هر یک از این لایه ها از بین رفته باشد، چشم خشک شده که در نهایت منجر به علائمی مانند خارش یا حتی احساس سوزش می شود.
هاینز اوچر، از محققان دانشگاه واترلو، در این رابطه می‌ گوید: بررسی های ما نشان می دهد طی سال های اخیر علائم خشکی چشم به شدت رایج شده است. هدف مطالعه ما به‌ جای استفاده از قطره‌ های چشمی یا سایر درمان‌ های جایگزین، تعیین این موضوع بود که آیا ادامه فعالیت بدنی می ‌تواند یک اقدام پیشگیرانه موثر در برابر خشکی چشم باشد. نتایج نشان داد حتی یک بار ورزش در هفته نیز به بر طرف کردن خشکی چشم کمک می کند

در مجموع ۵۲ نفر در این مطالعه شرکت کردند که نیمی از آنها ورزشکار بودند. هر دو گروه ورزشکار و غیر ورزشکار طبق برنامه های خاصی به انجام ورزش می پرداختند. ورزشکاران حداقل پنج بار در هفته ورزش کرده، در حالی که افراد غیر ورزشکار فقط یک بار در هفته ورزش می کردند. این تیم تحقیقاتی پیش و پنج دقیقه پس از هر جلسه تمرین، معاینات بصری از شرکت کنندگان را انجام دادند و میزان ترشح اشک و زمان شکستن اشک هر فرد را اندازه گرفتند.

در حالی که ورزشکاران بیشترین افزایش را در ترشح اشک و زمان شکستن اشک داشتند، حتی غیر ورزشکارانی که فقط یک بار در هفته ورزش می کردند نیز بهبود خشکی چشم را به طور چشمگیری نشان دادند. به گزارش سیناپرس، اوچر در پایان یادآور شد زمانی که تقاضا برای کار کردن در مقابل نمایشگرها مانند کامپیوتر و لپ تاپ به شدت زیاد شده، ورزش منظم برای مردم می‌ تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، یافته های ما نشان می دهد که فعالیت بدنی نه تنها برای سلامت کلی بدن بلکه برای سلامت چشم نیز بسیار مفید است.

شرح کامل این پژوهش ها و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله تحقیقات تجربی چشم (Experimental Eye Research) منتشر شده و قابل دسترس است.

منبع: سینا پرس

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه