Site logo

راه‌حلی ساده برای جلوگیری از کوچک شدن مغز

یافته های جدید دانشمندان آکادمی مغز و اعصاب آمریکا نشان دادند: بزرگسالانی که ارتباط اجتماعی کمتری با دیگران برقرار می کنند، ممکن است بیشتر از سایر افراد، در معرض خطر کوچک شدن مغز قرار داشته باشند.

به گزارش بهداشت نیوز یافته های جدید دانشمندان آکادمی مغز و اعصاب آمریکا نشان دادند: بزرگسالانی که ارتباط اجتماعی کمتری با دیگران برقرار می کنند، ممکن است بیشتر از سایر افراد، در معرض خطر کوچک شدن مغز قرار داشته باشند.

کوچک شدن مغز یا آتروفی مغز، وضعیتی است که در آن سلول های مغزی به نام نورون ها و اتصالات میان آنها از بین می روند. به طور طبیعی با افزایش سن، تعداد نورون های مغز کاهش می یابند. آتروفی می تواند ناشی از سکته مغزی یا اختلالاتی مثل آلزایمر باشد که در آنها مغز به شدت آسیب می بیند.

محققان دریافتند: انزوای اجتماعی یک مشکل رو به رشد در میان افراد مسن به شمار می رود. نتایج مطالعه ما نشان داده اند که کمک به این افراد برای شروع و حفظ ارتباط خود با دیگران، ممکن است در جلوگیری از آتروفی مغز و ایجاد زوال عقل، موثر باشد.

برای این مطالعه، پژوهشگران، اسکن مغزی MRI 8 هزار نفر با میانگین سنی 73 سال، که هیچ یک از آنها مبتلا به زوال عقل نبودند را مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس نتایج به دست آمده، حجم کلی مغز افرادی که کمترین ارتباط اجتماعی را با بقیه داشتند، به طور قابل توجهی کمتر از افرادی بود که بیشترین تماس اجتماعی را داشتند. یافته ها همچنین نشان داد: اندازه مغز این افراد در نواحی از مغز مانند هیپوکامپ و آمیگدال که نقش کلیدی در حافظه ایفا می کنند، کوچک تر است.

این تیم تحقیقاتی دریافت که علائم افسردگی، تا حدی رابطه مشاهده شده بین انزوای اجتماعی و حجم مغز را توضیح می دهد.

پژوهشگران اظهار داشتند: هرچند این مطالعه مشخص نمی ‌کند که انزوای اجتماعی دقیقا باعث آتروفی مغز می ‌شود یا خیر، نتایج برخی مطالعات نشان داده ‌اند که شرکت کردن افراد مسن در فعالیت های اجتماعی، با جلوگیری از آتروفی مغز و در نتیجه بهبود مهارت ‌های تفکر و حافظه مرتبط است.

یافته های تحقیقاتی در مجله Neurology منتشر شده اند.

منبع: سینا پرس

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه