Site logo

دلایل پریدن پلک چشم و درمان آن

پرش پلک از محسوس بودن تا آزاردهنده بودن تغییر می‌کند. تیک چشمی معمولاً در مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شود، اما ممکن است پس از چند ساعت، چند روز یا بیشتر مجدد تکرار شود.

“پرش پلک” چشم یک حرکت غیر ارادی چشمی است که ممکن است یک تا دو دقیقه طول کشد، در این مطلب در مورد علل، علائم و راه‌های درمان و کاهش پرش چشم توضیحات بیشتری می‌دهیم.

پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟

پرش یا تیک عصبی چشم یا اگر دقیق‌تر بگوییم پرش پلک چشم – یک اسپاسم و گرفتگی غیر قابل کنترل ماهیچه‌های پلک چشم است. در بیش‌تر موارد، این عارضه تنها چند دقیقه طول خواهد کشید، اما برخی اوقات ممکن است تا روز‌ها و یا حتی بیش‌تر ادامه داشته باشد.

زمانی که فرد دچار پرش چشم می‌شود، تصور می‌کند که همه‌ی اطرافیان متوجه‌ی مشکل او هستند. اما در بیش‌تر موارد این مشکل به راحتی قابل مشاهده توسط دیگران نیست. در پزشکی به مشکل پرش پلک چشم مایوکیمیا گفته می‌شود.

چه چیزی باعث پرش پلک می‌شود؟ علت چیست؟

اسپاسم پلک‌ها، ممکن است بدون علت قابل شناسایی رخ دهد، از آنجایی که به ندرت نشانه‌ای از یک مشکل جدی هستند، علت معمولا مورد بررسی قرار نمی‌گیرند با این وجود، ممکن است پرش پلک، بخاطر علل زیر ایجاد یا تشدید شود:

سوزش چشم
آسیب پلک
خستگی
کمبود خواب
پرکاری فیزیکی
عوارض جانبی دارو
فشار و استرس
مصرف الکل، تنباکو یا کافئین
اگر اسپاسم مزمن شود، ممکن است آنچه را که به نام “اسپاسم مزمن خوش خیم” شناخته می‌شود، داشته باشید نامی که برای چشمک زدن و یا چشمک زدن مزمن و غیر قابل کنترل انتخاب شده است این وضعیت، معمولا بر دو چشم تاثیر می‌گذارد علت دقیق این وضعیت ناشناخته است، اما موارد زیر ممکن است سبب افزایش اسپاسم شوند:

بلفاریت یا التهاب پلک
ورم ملتحمه
چشم‌های خشک
تحریک کننده‌های زیست محیطی مانند باد، نور خورشید یا آلودگی هوا
خستگی
حساسیت به نور
فشاربیش از حد
الکل یا کافئین
سیگار کشیدن
پرش پلک می‌تواند عوارض بیماری جدی باشد

به ندرت، اسپاسم پلک‌ها علامت یک اختلال جدی مغز یا اعصاب است وقتی که پرش‌های پلک از این شرایط جدی‌تر است، تقریبا همیشه با علائم دیگر همراه می‌شوند.

اختلالات مغزی و عصبی که ممکن است موجب بروز پلک شوند عبارتند از: فلج بل (فلج صورت)، که وضعیتی است که باعث می‌شود یک طرف چهره شما به سمت پایین حرکت کند.

دیستونی که موجب اسپاسم غیرمنتظره عضلانی و قسمت اعصاب منطقه آسیب دیده می‌شود.

دیستونی گردن (تورتیکولیس اسپاسمودی)، که سبب اسپاسم گردن به طور تصادفی و چرخش سر به موقعیت‌های ناراحت کننده می‌شود.

مولتیپل اسکلروز (MS) که یک بیماری سیستم عصبی مرکزی است، که باعث مشکلات شناختی و حرکتی و خستگی می‌شود.

بیماری پارکینسون، که می‌تواند باعث لرزش اندام، سختی عضلات، مشکلات تعادل و مشکل صحبت کردن شود.

سندرم تورتز، که توسط حرکت ناخواسته و تیک‌های کلامی مشخص می‌شود.

خراش‌های قرنیه ناشناخته همچنین، می‌تواند باعث ایجاد پرش‌های پلک شود، اگر فکر می‌کنید آسیب‌های چشم را تجربه کرده اید، فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید چرا که خراش قرنیه، می‌تواند آسیب دائمی چشم ایجاد کند.

آیا هنگام پرش پلک، نیاز به معاینه‌ پزشک است؟

پرش پلک ،به ندرت به اندازه کافی برای نیاز به درمان پزشکی جدی و اضطراری است با این حال، اسپاسم پلک مزمن ممکن است، نشانه ای از اختلال مغزی یا سیستم عصبی جدی تر باشد اگر شما با اسپاسم پلک مزمن همراه با هر یک از علائم زیر روبرو هستید، ممکن است معاینه ی پزشک لازم باشد :

چشم شما قرمز، متورم یا دچار خستگی غیرعادی است.
پلک فوقانی شما به سمت پایین می رود.
پلک شما به طور کامل هر زمانی که پلک های خود را تکان می دهید، بسته می شود.
پرش چندین هفته ادامه دارد.
دردناک شروع می شود ،بر قسمت های دیگر چهره شما تاثیر می گذارد.
درمان‌های خانگی برای از بین بردن پرش پلک چشم

۱. کمپرس گرم

کمپرس گرم، عضلات چشم را به خوبی آرام و در نهایت، حرکات ناخواسته پلک‌ها را متوقف می‌کند، حوله یا دستمالی را در آب گرم فرو کنید پس از فشردن آن، آن را بر روی پلک چشم قرار دهید، تا زمانی که گرما از بین می‌رود این فرآیند را ۵-۶ بار در روز تکرار کنید.

۲. موز

یکی از شایع‌ترین علل شل شدن پلک چشم، کمبود پتاسیم است. موز را به طور مرتب مصرف کنید، زیرا مقدار زیادی پتاسیم را در بر می‌گیرد، که به غلبه بر برانگیختگی و پرش پلک کمک می‌کند.

۳. تکنیک آبرسانی

اسپری کردن، جایگزین آب گرم می‌تواند به حل مسئله پلک‌ها کمک کند مژه‌های خود را با آب گرم بشویید تا آرامش پیدا کنید.

۴. کلسیم

کلسیم، عنصر مهمی برای نگه داشتن اعصاب و سیستم عصبی سلامت است به منظور متوقف کردن پرش چشم، مواد غذایی غنی از کلسیم مانند:شیر، ماست، پنیر و آب پرتقال میل نمایید.

۵. منیزیم

منیزیم، به حفظ عضلات و عملکرد عضلانی نرمال کمک می‌کند و بنابراین یک درمان مؤثر برای درمان شوک چشم، مصرف مواد غذایی غنی از منیزیم، مانند آووکادو، دانه ها، لوبیا، آجیل، سبزی برگ و … است.

پرش پلک و هرآنچه که باید درباره آن بدانید

۶. گلاب

گلاب، لوسیون چشمی است، این پاک کننده، بی ضرر به عنوان یکی از راه حل‌های اصلی تحریک شدن پلک که آلودگی است، استفاده، و از گلاب، به عنوان قطره چشم برای تمیز کردن، تغذیه، و آرام کردن ماهیچه‌های چشم کمک گرفته می‌شود فقط یک پد پنبه را در گلاب، آغشته کرده و چشم‌ها را با آن بشویید.

۷. بخار

بخار، یکی دیگر از روش‌های خوب درمان چشم‌ها است، بخار حرکت عصبی را کاهش می‌دهد و تمام آلودگی را از منافذ پوست می‌شوید تمام کاری که باید انجام دهید اضافه کردن چند قطره اکالیپتوس در آب جوش است و به مدت ۱۰ دقیقه به طور منظم صورت خود را بخور دهید.

۸. خیار

یکی از بهترین راه‌ها برای تسکین عضلات چشم و آرامبخشی حرکت عصبی، خیار است چرا که دارای خواص ضد التهابی است، که به طور طبیعی عضلات چشم را ریلکس میکند، یک قطعه خیار خنک، بر روی چشم آسیب دیده نگه دارید تا زمانی که به دمای اتاق برسد.

۹. سیب زمینی

اثر خنک کننده سیب زمینی، ماهیچه‌های چشم را آرام می‌کند، در نتیجه، کمک خواهد کرد همه آنچه باید انجام دهید، این است که یک سیب زمینی کوچک را در برش‌های نازک بریده و این برش‌ها را روی چشم خود قرار دهید.

۱۰. ماساژ چشم

ماساژ مناطق اطراف (زیر و بالا) چشم، با کمک انگشت اشاره ماساژ، در نهایت باعث افزایش گردش خون و تقویت عضلات چشم خواهد شد این فرایند را حداقل برای ۳۰ ثانیه ۵-۶ بار در روز تکرار کنید.

۱۱. پلک زدن سخت

چشمک زدن، یک روش عالی برای درمان پرش پلک است، چشمانتان را ببندید و سپس آن‌ها را از حد معمول بازتر کنید این روش باعث افزایش رطوبت چشم‌ها می‌باشد. تکرار این روند، را تا زمانی که تولید اشک کنند، راه حلی ست که به پلک‌های شما کمک می‌کند.

۱۲. چشمک زدن سریع

چشمک زدن به سرعت نه تنها کمک می‌کند، تا آلودگی چشم را از بین ببرد، بلکه عضلات چشم را نیز روان و آرام می‌کند به سرعت و به مدت حدود ۲۰ ثانیه چشمک بزنید سپس یک استراحت کوچکی بگیرید، و روند را تکرار کنید.

۱۳. بستن نیمه پلک‌ها

بسته شدن پلک‌ها تا نیمه می‌تواند تسکین فوری را فراهم کند سعی کنید آن را برای حداقل سی ثانیه انجام دهید این درمان باعث می‌شود که ماهیچه‌ها، قوی و هیدراته شوند تا مشکل چشمی باقی نماند.

۱۴. تمرین تنفس

تمرینات تنفس، تمرینات ده دقیقه‌ای روزانه (قبل از خواب و بعد از بیداری)، هستند که می‌توانند به کاهش سطح استرس کمک کنند، که در نهایت مشکل را برطرف کند.

توصیه‌های دیگری که باید برای پرش پلک رعایت کنید

خواب مناسب ۸ ساعت در روز

نوشیدن بیش از ۸-۱۰ لیوان آب

استفاده از عینک‌های آنتی ریفلکس، جهت کم کردن فشار، اگر زمان زیادی را در مقابل کامپیوتر می‌گذراندید.

پرش پلک و هرآنچه که باید درباره آن بدانید

چنانچه که روی کامپیوتر کار می‌کنید، استراحت داده و چشم‌ها را ببندید.

چشمان خود را در فواصل منظم شستشو دهید.

چشمانتان را با استفاده از قطره‌های چشم مرطوب کنید.

چای یا قهوه بیش از حد، ننوشید، زیرا ممکن است، باعث بروز مشکل شود.

از مصرف بیش از حد الکل خودداری کنید.

وقت زیادی را در مقابل دستگاه‌های الکترونیکی، مانند؛ کامپیوتر، لپ تاپ و موبایل صرف نکنید.

چشمانتان را به طور مرتب، با دست پاک نکنید.

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه