Site logo

خوراکی هایی که نفخ و یبوست را درمان می کند

در حالی که شرایط در هر فرد مبتلا به این سندرم متفاوت است، غذاهای سرخ شده، لبنیات و الکل همگی می‌توانند علائم را بدتر کنند و باید با وعده‌های غذایی آسان هضم، جایگزین شوند.

گوشت بدون چربی

گوشت بدون چربی مملو از پروتئین است که به راحتی قابل هضم است و توسط باکتری‌های روده تخمیر نمی‌شود، به این معنی که وقتی گاز بدن تجزیه می‌شود گاز روده تولید نمی‌شود.

گوشت مرغ، بوقلمون، گوشت خوک و گوشت گاو بدون چربی همگی حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند.

ماهی سرشار از اُمگا ۳

اُمگا ۳ یک ضد التهاب است و با توجه به اینکه التهاب یکی از علل اصلی درد در سندرم روده تحریک پذیر است، افزایش مصرف به احتمال زیاد به کاهش علائم کمک می‌کند.

اُمگا ۳ به ویژه در غذاهای دریایی و به ویژه در ماهی‌ها به وفور یافت می‌شود. بهترین منابع امگا ۳ در ماهی شامل ماهی کاد سیاه، ماهی خال مخالی، قزل آلای رنگین کمان، ساردین و ماهی آزاد است.

مغزیجات آجیلی

آجیل‌ها منبع خوبی از فیبر، پروتئین و اسیدهای اُمگا ۳ هستند که آنها را به یکی از مؤثرترین غذاها برای کاهش علائم سندرم روده تحریک پذیر تبدیل می‌کند.

آنها همچنین حاوی چربی‌های اشباع نشده هستند که می‌توانند به کاهش کلسترول و متعادل سازی فلور روده کمک کنند. بادام، فندق، گردو آمریکایی و دانه کاج همه برای این عارضه عالی هستند.

دانه‌ها

دانه‌ها و تخمه‌ها دارای مقدار زیادی فیبر و اسیدهای امگا ۳ هستند، بنابراین برای علائم روده تحریک پذیر شامل یبوست، بسیار خوب است.

دانه چیا و دانه کتان هر دو به حرکت روده کمک می‌کنند و می‌توان آنها را به راحتی روی غذاهای دیگر پاشید. تخمه کدو و آفتابگردان هر دو به کاهش یبوست ناشی از این سندرم کمک می‌کند.

غذاهای حاوی مخمر

غذاهای تخمیر شده حاوی مقدار زیادی پروبیوتیک طبیعی هستند؛ باکتری‌هایی که به روده در فرآوری غذا کمک می‌کنند.

این مواد مغذی را می‌توان از غذاهای تخمیر شده مانند ترشی کلم، کیمچی و ماست دریافت کرد.

نوشیدنی‌های تخمیر شده نیز دقیقاً همین کار را انجام می‌دهند. دو مورد از رایج‌ترین آنها، کفیر و کامبوچا هستند.

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه