Site logo

تشخیص زودتر آلزایمر با کمک یک مولکول قند خون

دانشمندان یک مولکول قند خون را برای پیش‌بینی شروع آلزایمر از ۱۰ سال قبل از بروز علائم شناسایی کردند.

به گزارش بهداشت نیوز، محققان مؤسسه کارولینسکا یک نشانگر بیولوژیکی بالقوه کشف کرده‌اند که می‌تواند شروع بیماری آلزایمر را از ۱۰ سال قبل پیش‌بینی کند.
آن‌ها یک مطالعه ۱۷ساله انجام دادند که منجر به درک «ساختار گلیکان در خون» شد. طبق این مطالعه، سطح گلیکان می‌تواند به پیش‌بینی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کمک کند.

نقش گلیکان‌ها (ساختار‌هایی که از مولکول‌های قند تشکیل شده‌اند)، یک زمینه نسبتا ناشناخته در تحقیقات زوال عقل است.

رابین ژو، نویسنده اول این مطالعه در بیانیه‌ای گفت: ما در مطالعه خود نشان دادیم که سطح گلیکان‌های خون در مراحل اولیه بیماری تغییر می‌کند. این می‌تواند به این معنی باشد که ما می‌توانیم خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را تنها با آزمایش خون و آزمایش حافظه پیش‌بینی کنیم.

محققان این مطالعه را بر روی ۲۳۳ شرکت‌کننده در مطالعه ملی سوئد در مورد پیری و مراقبت برای ارزیابی نشانگر‌های زیستی مختلف برای زوال عقل انجام دادند. نمونه‌های شرکت‌کنندگان بین سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۴ جمع‌آوری شد. علاوه بر این، همه شرکت‌کنندگان به طور منظم از نظر علائم از دست دادن حافظه و زوال عقل بررسی شدند. نویسندگان همچنین هر سه تا ۶ سال یک بار به مدت ۱۷ سال پیگیری انجام دادند.

محققان با این مطالعه توانستند نقش گلیکان‌ها را در خون نشان دهند که ممکن است به تشخیص زودهنگام بیماری کمک کند.

در این بیماری، نورون‌های مغز در نتیجه تجمع پروتئین‌های آمیلوئید بتا و تاو شروع به مرگ می‌کنند. نویسندگان قبلاً ارتباط بین پروتئین تاو و سطح گلیکان را در بیماران مبتلا به آلزایمر نشان دادند.

محققان گفتند: ما همچنین نشان می‌دهیم که یک مدل آماری ساده که سطوح گلیکان و تاو خون، ژن خطر APOE۴ و آزمایش حافظه را در نظر می‌گیرد، می‌تواند برای پیش‌بینی بیماری آلزایمر با قابلیت اطمینان ۸۰ درصدی تقریباً یک دهه قبل از علائمی مانند از دست دادن حافظه استفاده شود. این دانش می‌تواند راه را برای توسعه روش‌های ساده غربالگری برای درمان بهتر افراد مبتلا به این بیماری هموار کند. این بسیار مهم است، زیرا آزمایش‌های بالینی قبلی داروی آلزایمر تاکید کرده‌اند که درمان باید زود شروع شود تا قبل از اینکه خیلی دیر شود، از مرگ سلول‌های عصبی محافظت شود.

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه