Site logo

با رعایت این نکات دیگر موهایتان گره نمی‌خورد

یکی از مشکلات افرادی که موهای بلند دارند گره خوردن مو است. با رعایت برخی نکات به راحتی می‌توان از گره خوردن مو جلوگیری کرد.

به گزارش بهداشت نیوز موهای درهم و گره خورده معضلی برای برخی افراد است. چه موهای شما مجعد، صاف، کوتاه یا بلند باشد، گره خوردن آن در کل ناخوشایند است و می‌تواند باعث درد، ریزش مو و شکستگی شود. اگرچه مطمئناً در نهایت می‌توانید گره‌ها را باز کنید، اما بهتر است با استفاده از برخی روش‌ها از ایجاد آن برای سلامت مو جلوگیری کنید. با استفاده از روش‌های صحیح برس زدن و چند تکنیک در مدل خوابیدن، می‌توانید از درهم شدن و گره خوردن موهای خود جلوگیری کنید.

۱. قبل از برس زدن موها را به چند قسمت تقسیم کنید.

قبل از کشیدن برس، موهایتان را به ۲ تا ۴ قسمت تقسیم کنید و به آرامی روی هر قسمت شانه یا برس بزنید. اگر موهای شما خیلی در هم پیچیده و گروه خورده است، به آرامی برس را روی هر قسمت حرکت دهید.

۲. از وسط ساقه مو برس بکشید.

اگر موهای شما درهم است، حرکت برس یا شانه از ریشه به انتها می‌تواند گره‌ها را بدتر کند و باعث درد شود. در عوض، موهای خود را از وسط ساقه مو بگیرید و از وسط به پایین برس بزنید. بعد کم کم از سمت بالا برس بکشید و به آرامی هر گونه درهم تنیدگی را که ممکن است ایجاد شده باشد کاهش دهید.

۳. از برس زدن موهای خیس خودداری کنید.

برای از بین بردن گره‌ها، از برس زدن موهای خیس خودداری کنید. اگر موهای خیس‌تان را برس بکشید، خطر کشیدگی و شکستن آن‌ها را بیشتر می‌کنید و از طرفی خطر ایجاد گره‌خوردگی را هم افزایش می‌دهید. موها را فقط زمانی که مرطوب یا خشک هستند، برس بکشید. اگر عجله دارید و باید حتما همان موهای خیس را برس بکشید، این کار را با یک شانه چوبی و دندانه پهن انجام دهید و به آرامی برس را روی موها حرکت دهید.

۴. موهای خود را با یک شانه دندانه پهن شانه کنید.

شانه‌های دندانه ریز برای موهای کوتاه عالی هستند، اما به سرعت به موهایی با طول متوسط و بلند آسیب می‌رسانند. به جای شانه دندانه ریز از شانه دندانه پهن استفاده کنید.

۵. فقط ریشه‌های موی خود را شامپو کنید.

وقتی شامپو می‌زنید، از ریشه شروع به شام‌پو کنید و تا وسط موهایتان پیش بروید. هیچ وقت از نوک موها شامپو نزنید. به جای اینکه موهایتان را چنگ بزنید تا تمام موهایتان را با شامپو کف کنید، شامپو را از ریشه روی موهایتان بمالید و در حین انجام این کار، پوست سرتان را ماساژ دهید. شامپو تا نوک موها خودش به سمت پایین حرکت می‌کند، بنابراین نیازی نیست که شامپو را مستقیماً به انتهای آن بمالید.

۶. انتهای موهای خود را نرم کننده بزنید.

از نرم کننده‌ای مناسب استفاده کنید. با شروع از وسط ساقه مو، نرم کننده را روی ساقه مو قرار دهید و از ریشه ها دوری کنید. این کار انتهای موهای شما را نرم و انعطاف پذیر نگه می‌دارد، و در عین حال از انباشت چربی اضافی در ریشه جلوگیری می‌کند.

۷. موهای خود را مرتباً کوتاه کنید.

سعی کنید هر ۶-۸ هفته یک بار موهایتان را اصلاح کنید. موخوره و شکستگی می‌تواند منجر به گره خوردن مو شود. اگر بین موهایتان دو شاخه شده است، می‌توانید خودتان انتهای موهای خود را اصلاح کنید. موها معمولاً به دلیل خشکی و آسیب دیدگی گره می‌خورند، بنابراین بیشتر اوقات موهایتان را کوتاه کنید.

۸. روزانه از روغن مو کمک بگیرید.

می‌توانید از روغن مو برای صاف کردن و مرطوب کردن انتهای مو استفاده کنید. شما معمولاً دلتان نمی‌خواهد ریشه موهایتان چرب باشد، بنابراین روغن موی خود را از وسط ساقه به پایین بزنید.

۹. در مواقع لزوم از شانه دندانه پهن استفاده کنید.

گاهی اوقات، با وجود انجام تمام کارهای بالا، درهم تنیدگی و گره خوردگی باز هم غالب می‌شود. در این موارد، به جای برس یا شانه دندانه ریز، مراقب باشید که از یک شانه دندانه پهن استفاده کنید.

۱۰. موهای خود را صاف به سمت پایین سشوار بکشید.

اگرچه قرار دادن سشوار زیر موهایتان ممکن است به آن حجم بیشتری می‌دهد، اما انبوهی از گره ایجاد می‌کند. در عوض، موهای خود را با یک برس گرد یا برس سفت خشک کنید و سشوار را در امتداد ساقه موهای خود حرکت دهید.

۱۱. از کش‌های نایلونی استفاده نکنید.

کش‌های لاستیکی بسیار مضر هستند، حتی گاهی کش‌های نخی نیز می‌توانند منجر به شکستگی شوند اگر محکم و سفت بسته شوند.

۱۲. قبل از خواب موهای خود را ببافید یا ببندید.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای گره خوردن مو خوابیدن روی موهای شل است. از خوابیدن با موهای باز و وارفته خودداری کنید، به جای آن مو را ببافید یا بالای سر خود به آرامی ببندید. این کار موهای شما را قوی و محکم نگه می‌دارد و چرخاندن سر در طول شب سبب گره خوردن نمی‌شود.

۱۳. از خوابیدن با موهای خیس خودداری کنید.

در صورت امکان با موهای خیس نخوابید. وقتی مو خیس است، به مراتب بیشتر مستعد آسیب است؛ زیرا باعث ایجاد موخوره شود. اگر مجبورید روی موهای خیس بخوابید، حتما با یک شانه دندانه پهن آن را شانه کنید.

۱۴. از روبالشی ابریشمی استفاده کنید.

پنبه، پلی استر و الیاف مشابه می‌توانند مو را مستعد گره خوردن کنند. این تا حد زیادی به نوع پارچه برمی‌گردد. این الیاف معمولاً از نظر بافت تا حدی خشن هستند که می‌توانند به تارهای مو آسیب بزنند و باعث ایجاد گره شوند. در عوض، از روبالشی های ابریشمی استفاده کنید تا موها بتوانند بدون گیر کردن یا گره خوردن آزادانه حرکت کنند.

۱۵. خواب با کیفیت داشته باشید.

سعی کنید خواب با کیفیت و عمیق داشته باشید. پرتاب و چرخاندن سر به گره خوردن مو منجر می‌شود. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از گره خوردن، خواب باکیفیت است، زمانی که برای خواب آماده می‌شوید، سعی کنید آرامش داشته باشید و یک محیط خواب آرام ایجاد کنید.

منبع: ایسنا

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه