Site logo

علت استپ وزنی در رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کِتوژنیک یک رژیم غذایی با کربوهیدرات کم و چربی بالاست که فواید بسیاری برای سلامتی دارد.

به گزارش بهداشت نیوز، تأثیر این رژیم در کاهش وزن و بهبود سلامتی، در بیش از ۲۰ مطالعهٔ مختلف اثبات شده است. ممکن است رژیم کتوژنیک در بهبود بیماری‌هایی مانند دیابت، سرطان، صرع و آلزایمر نیز مفید باشد. رژیم کتوژنیک تشابهات زیادی با رژیم کم کربوهیدرات و رژیم اَتکینز دارد (رژیم اتکینز یک رژیم لاغری سریع است). اما مشکلی به نام استپ وزن در رژیم کتوژنیک چیزی که افراد معمولاً با آن روبه‌رو هستند.

اما افرادی که اقدام به گرفتن رژیم می‌کنند ممکن است در هر برهه‌ای دچار استپ وزن شوند. استپ وزن برهه ایست که در آن وزن بدن در یک وضعیت می‌ماند و دیگر کاهش نمی‌یابد. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که سه هفتهٔ کامل، وزن بدن هیچ تغییری نکند. در هفتهٔ اول و دوم، استپ وزن ممکن است به دلیل احتباس آب در بدن باشد. اما هفتهٔ سوم نشان می‌دهد که وزن شما برخلاف تلاش‌های بی‌وقفه ثابت مانده و دچار استپ وزن شده‌اید.

اگر هر روز یا چندین بار در روز خود را وزن کنید، نوسانات آن را احساس خواهید کرد. یکی از دلایل این نوسان به دلیل احتباس مایعات در بدن است. مثلاً اگر به میزان زیاد سدیم و کربوهیدرات و به میزان کم آب مصرف کنید، دچار اضافه‌وزن خواهید شد.

از طرف دیگر اگر به میزان زیاد آب و به میزان کم کربوهیدرات و سدیم مصرف کنید و ورزش کنید، می‌توانید چند کیلو از وزن خود را کاهش دهید. شاید عجیب به نظر برسد، اما هر چه آب بیشتری می‌نوشید، کمتر دچار احتباس مایعات می‌شوید. به همین دلیل است که گفته می‌شود تنها یک‌بار در هفته خود را وزن کنید. وزن گیری روزانه یا چند بار در روز، موجب از بین رفتن اعتمادبه‌نفس خواهد شد.

کنترل نکردن مصرف کربوهیدرات‌ها
این امکان وجود دارد که شما به‌اشتباه، کمتر یا بیشتر از حد مجاز کربوهیدرات مصرف کنید. درنتیجه تمام تلاش‌ها برای کاهش وزن و دیگر اهداف، بی‌ثمر خواهد ماند. بنابراین کنترل نکردن میزان کربوهیدرات مصرفی، یکی از اشتباهات رژیم کتوژنیک است.

مصرف ناکافی چربی‌ها
مصرف لبنیات در رژیم کتو مجاز است، اما ترجیحاً لبنیات پرچرب را انتخاب کنید تا چربی‌های لازم را نیز دریافت کنید.

مصرف بیش از حد پروتئین
اغلب افراد از نتیجه معکوس مصرف بیش از حد پروتئین در رژیم کتوزیس ناآگاه هستند. اگر فردی در مصرف پروتئین زیاده‌روی کند، در حقیقت تلاش‌های خود برای ثمربخشی رژیم کتوژنیک و قرار گرفتن در وضعیت کتوز را از بین خواهد برد. باید بگوییم که زیاده‌روی در مصرف پروتئین یکی از مهم‌ترین اشتباهات رژیم کتوژنیک است.

عدم مصرف غذاهای باکیفیت و مغذی
همچنین مراقب باشید تا سبزی‌ها را از رژیم غذایی خود خارج نکنید. باآنکه می‌توان مصرف سبزی‌ها را با برخی از مواد غذایی مانند کره، پنیر، خامه، گوشت و… جایگزین کرد، باید بگوییم که انواع سبزی‌ها حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی عالی هستند که مصرف آن‌ها در رژیم غذایی امری ضروری ست. بنابراین لازم است آگاه باشید که عدم مصرف غذاهای مغذی و باکیفیت یکی از اشتباهات رژیم کتوژنیک است.

نداشتن برنامه غذایی منظم و از پیش تعیین‌شده
داشتن برنامه غذایی از پیش تعیین‌شده و منظم، به شما این فرصت را می‌دهد تا وعده‌های غذایی خود را از قبل آماده و طبخ کنید. درنتیجه هنگامی‌که گرسنه هستید و زمان صرف غذا رسیده، انتخاب‌های نامناسب و بی‌کیفیت در دسترس شما نخواهد بود. نداشتن برنامه غذایی منظم و از پیش تعیین‌شده، یکی از اشتباهات رژیم کتوژنیک است که ممکن است شما را از مسیر رسیدن به هدف دور کند.

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه