Site logo

شپش سر را در ۲۴ ساعت درمان کنید!

شپش سر نشانه ای از عدم رعایت بهداشت نیست و طول مو یا دفعات شامپو زدن روی موها تأثیری ندارد.

به گزارش بهداشت نیوز، انتقال شپش سر از طریق تماس مستقیم با موهای افراد مبتلا و کمتر از طریق تماس با وسایل شخصی مانند شانه، برس و کلاه یا سایر پوشش های سر افراد مبتلا به شپش صورت می گیرد.

شپش سر نشانه ای از عدم رعایت بهداشت نیست و طول مو یا دفعات شامپو زدن روی موها تأثیری ندارد. از بین بردن شپش یک فرآیند سریع نیست.

زمان بروز شپش روی موی سر شانه و شامپو زدن ضروری است. با این حال، داروهای یک شبه وجود دارد که می تواند به سرعت بخشیدن به روند درمان کمک کند. مطمئن شوید که هر درمانی را که استفاده می کنید در یک هفته تکرار کنید.

استفاده از درمان موضعی خانگی
بدانید که چگونه محصولات طبیعی مختلف با شپش مبارزه می کنند. روغن های گیاهی وجود دارند که می توانند شپش و تخم آن را از بین ببرند. از ترکیب روغن های گیاهی با موادی مثل سس مایونز، روغن زیتون یا وازلین می توان در درمان هایی مثل کلاه دوش شبانه استفاده کرد. . درمان‌های جایگزین، بر خلاف داروهای بدون نسخه، به دلیل هزینه‌های کمتر و غیرسمی بودن، مطلوب تر هستند.

یک معجون روغن درخت چای و روغن اکالیپتوس درست کنید. 1 قاشق چایخوری روغن درخت چای، 1 قاشق چایخوری روغن اکالیپتوس و 2 قاشق غذاخوری تونیک مو را ترکیب کنید. مخلوط را روی پوست سر بمالید. بگذارید یک شب روی آن بماند. صبح، مخلوط را بشویید. سپس از یک نرم کننده استفاده کنید. در زیر نور کافی و ترجیحا در فضای باز ، از شانه شپش استفاده کنید تا شپش ها و تخم مرغ های مرده را از موها پاک کنید. اگر این درمان جواب داد، شپش باید در عرض بیست دقیقه بمیرد.

یک درمان شبانه درست کنید. 4 قاشق غذاخوری روغن زیتون را با 15 تا 20 قطره از یکی از روغن های گیاهی که نام برده شد مخلوط کنید. از گلوله های پنبه ای برای قرار دادن معجون روی پوست سر فرد استفاده کنید. آن را به طور کامل (اما به آرامی) به پوست سر بمالید ( میتوانید مواد را به کف سر اسپری کنید). اجازه دهید این مخلوط حداقل دوازده ساعت روی سر بیمار بماند. صبح، موهای فرد را شانه کنید. سپس آن را بشویید.

استفاده از کلاه دوش شبانه

برای خفه کردن حشرات می توانید از روغن زیتون، یکی از روغن های گیاهی نام برده، وازلین یا سس مایونز استفاده کنید. از این ترکیب به اندازه کافی درست کنید که کل پوست سر فرد را بپوشاند. به عنوان مثال، چهار قاشق غذاخوری وازلین کافی است.

ترکیب را آماده کنید پس از آن، اتاقی را که می خواهید درمان را در آن انجام دهید، انتخاب کنید. به دنبال فضایی بدون فرش باشید که بتوانید بعدا آن را کاملا تمیز کنید. آشپزخانه یا حمام یا هر جای بیرونی مناسب خواهد بود. دستکش، حوله تمیز، یک سطل آب گرم و کلاه دوش داشته باشید. از فرد بخواهید روی یک چهارپایه با ارتفاعی بنشیند که بتوانید به راحتی با موهای او کار کنید.

ایمنی را در نظر داشته باشید. دستکش یکبار مصرف بپوشید. از فرد بخواهید هنگام استفاده از هر گونه درمانی چشمان خود را بپوشاند. بهتر است به طور تصادفی هم روغن به چشم او وارد نشود.

برای کودکان کوچکتر، استفاده از کلاه دوش شبانه توصیه نمی شود. کلاه می تواند باعث احساس خفگی کودک شود. در عوض، از کودک بخواهید در طول روز کلاه را بپوشد.

مقدار کافی از محصول را روی موهای فرد قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که محصول تمام سر فرد، تا حد امکان نزدیک به پوست سر و تمام موهای او را بپوشاند. یک کلاه نایلونی مانند روی موهای فرد قرار دهید. مطمئن شوید که شل نباشد. باید تا حد امکان محکم باشد. کلاه را حداقل هشت ساعت روی موهایشان نگه دارید.

کلاه دوش را بردارید. موهای فرد را با شامپو بشویید طوری که مواد کاملا از روی مو پاک شود. مواد چرب مانند وازلین، کمی سخت تر از روی سر پاک می شوند. موها را با شانه شپش شانه کنید. حشرات مرده و تخم شپش را حذف کنید.

موهایتان را شانه کنید
حتی اگر یک درمان انجام شد، باید موهای خود (یا فرد مبتلا به شپش) را هر شب به مدت سه هفته شانه کنید تا مطمئن شوید که شپش جدیدی وجود ندارد. از شانه مخصوص شپش استفاده کنید. باید دندانه های فلزی داشته باشد که دراز و فاصله نزدیک با یکدیگر داشته باشند. از استفاده از شانه های پلاستیکی یا شانه های رایگان همراه با شامپوهای شپش خودداری کنید.

یک هفته درمان را تکرار کنید. هیچ محصول شپش سر در حال حاضر موجود نیست که تخم شپش ها را از بین ببرد. درمان‌ها شپش‌هایی را که قبلاً از تخم خارج شده‌اند، از بین می‌برند، اما تخم‌های شپش در زمان‌های مختلف بیرون می‌آیند، بنابراین شپش‌های جدید می‌توانند پس از درمان متولد شوند. ظرف هفت تا 10 روز، درمان خانگی خود را تکرار کنید. همان مراحلی را که قبلا استفاده می کردید دنبال کنید. این به از بین بردن هر شپش تازه متولد شده و شپش بالغ کمک می کند.

مو را بررسی کنید با استفاده از شانه موها را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. هر بخش را از نظر وجود تخم شپش بررسی کنید. همچنین به دنبال حشرات زنده یا مرده باشید. اگر بعد از درمان دوم همچنان شپش وجود دارد، درمان جایگزین دیگری را امتحان کنید یا به پزشک مراجعه کنید. در کل بهترین راه برای از بین بردن شپش بلافاصله بعد از اطلاع از وجود شپش روی سر مراجعه به پزشک است. زیرا خارش زیاد ممکن است باعث زخمی شدن پوست سر و عفونی شدن محل زخم ها شود.

داروهای موضعی زیادی برای درمان شپش سر وجود دارد. برخی از آنها بدون نسخه در دسترس هستند در حالی که برخی دیگر نیاز به نسخه دارند. شپش ممکن است به برخی از این درمان‌ها مقاوم باشد، بنابراین اگر موثر نبود، ممکن است مجبور شوید روش دیگری را امتحان کنید. قبل از استفاده از هر یک از این درمان ها حتما با پزشک خود صحبت کنید.

درمان فوری و آسان شپش ظرف 24 ساعت!

تعدادی از داروهای درمان شپش:

کرم پرمترین 1% (بدون نسخه)

لوسیون مالاتیون 0.5% (فقط با نسخه)

شامپو پیرترین 0.33% (بدون نسخه)

لوسیون بنزیل الکل 5% (فقط با نسخه)

اسپینوساد 0.9% (فقط با نسخه)

لوسیون موضعی ایورمکتین 0.5% (فقط با نسخه)

بعد از درمان، خانه و وسایل خود را تمیز کنید. شپش اگر از سر انسان بیفتد نمی تواند برای مدت طولانی زنده بماند زیرا نمی تواند تغذیه کند. در واقع اگر به خون انسان دسترسی نداشته باشد در عرض یک تا دو روز می میرد. با این وجود، تمیز کردن خانه و وسایل برای جلوگیری از آلودگی مجدد خوب است. مراحل زیر را کامل کنید.

تمام ملحفه ها و لباس های فرد مبتلا که در حال حاضر یا دو روز قبل از درمان پوشیده شده است را با ماشین شستشو دهید. دستگاه خود را روی آب گرم حداقل 50درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

تمام اقلام شسته شده را بعد از خشک شدن ترجیحا اتو کنید.

برس ها و شانه ها را در آب جوش به مدت 5 تا 10 دقیقه قرار دهید.

تمام قسمت ها و قطعات مبلمان را جاروبرقی بکشید. به ویژه روی مناطقی که فرد آسیب دیده در آن زمان سپری کرده است تمرکز کنید.

از استفاده از اسپری های قارچ کش خودداری کنید. اینها می توانند برای انسان خطرناک باشند.

منبع: سلامت نیوز

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه