Site logo

دلیل این که برخی بانوان پس از زایمان دچار افسردگی می شوند

یک روانشناس خانواده گفت: تغییرات زیادی در زندگی یک زن پس از زایمان رخ می‌دهد، نقش جدید مادر بودن، تغییر در رابطه با همسر، خواب ناقص و استرس‌های مرتبط با مراقبت از نوزاد عواملی هستند که می‌توانند به افزایش احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان کمک ‌کنند.

به گزارش بهداشت نیوز، زهرا ظفری درخصوص افسردگی پس از زایمان، اظهار کرد: برخی از مادران بعد از تولد نوزاد، نوع شدید و طولانی مدتی از افسردگی به نام افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کنند علائم افسردگی پس زایمان، مشابه به علائم افسردگی در زمان‌های دیگر است که شامل خلق و خوی پایین، نداشتن انرژی و علاقه برای انجام کارهای روازنه و سایر علایم دیگری است که به مدت حداقل دو هفته طول می‌کشد.

وی ادامه داد: افسردگی پس از زایمان نشانه نقص، عدم علاقه به نوزاد یا ضعف شخصیتی نیست بلکه تنها یک عارضه ساده زایمان است.

این روانشناس خانواده با اشاره به اینکه تغییرات هورمونی یکی از علت‌های افسردگی پس از زایمان است، افزود: پس از زایمان، سطح هورمون‌های درونی مانند استروژن و پروژسترون در بدن مادران به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند، این تغییرات هورمونی می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر روی حالت روحی و احساسی زنان بعد از زایمان داشته باشند.

ظفری به عوامل روان‌شناختی اشاره و بیان کرد: تغییرات زیادی در زندگی یک زن پس از زایمان رخ می‌دهد، نقش جدید مادر بودن، تغییر در رابطه با همسر، خواب ناقص و استرس‌های مرتبط با مراقبت از نوزاد عواملی هستند که می‌توانند به افزایش احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان کمک ‌کنند.

وی ادامه داد: محیط اجتماعی و پشتیبانی اجتماعی نیز می‌توانند در بروز افسردگی پس از زایمان تأثیرگذار باشد، به عنوان مثال حمایت نکردن خانواده یا همسر، آشنایی نداشتن از انتظارات زنان در این دوره، دسترسی نداشتن به منابع پشتیبانی و راهنمایی مناسب و… همه می‌توانند در افسردگی پس از زایمان نقش داشته باشند.

ظفری عنوان کرد: سابقه افسردگی پیش از زایمان می‌‎تواند احتمال بروز افسردگی پس از زایمان را بیشتر کند.

این روانشناس خانواده اضافه کرد: عوامل فیزیکی و مشکلات جسمانی پس از زایمان مانند خستگی مزمن، درد بعد از زایمان، کم خونی و… نیز می‌توانند به افسردگی پس از زایمان مرتبط باشند.

ظفری گفت: افسردگی پس از زایمان یک وضعیت روانی است که برخی از زنان پس از زایمان تجربه می‌کنند، این وضعیت ممکن است با احساسات اضطراب، افسردگی، خستگی، عدم تمرکز و مشکلات خواب همراه باشد.

وی با اشاره به درمان افسردگی پس از زایمان، یادآور شد: مشاوره روان‌شناختی یا روان‌درمانی با یک روانشناس متخصص می‌تواند به این افراد کمک کند تا با احساسات و مشکلاتی که پس از زایمان تجربه می‌کنید، مقابله کرده و راه‌حل‌هایی برای بهبود وضعیت خود پیدا کند، از طرفی حمایت از سوی خانواده، دوستان و افرادی که اطراف شخص هستند می‌تواند بسیار مفید باشد.

ظفری اشتراک گذاری تجربیات با مادران دیگر که افسردهای پس از زایمان را تجربه کرده‌اند، تغذیه سالم و ورزش و در نهایت درمان دارویی و استفاده از داروهای ضد افسردگی می‌تواند برای این افراد کمک کننده باشد.

این روانشناس خانواده با تاکید بر اینکه در صورت داشتن تاریخچه افسردگی پیش از زایمان، بیشترین ریسک برای افسردگی پس از زایمان وجود دارد، گفت: در این صورت افراد باید با پزشک خود در مورد گزینه‌های درمانی قبل و بعد از زایمان صحبت کنند.

ظفری خاطر نشان کرد: مهمترین نکته این است که در صورتی که مادران احساسات افسردگی و اضطراب شدید را تجربه کرده و این روند طولانی مدت شود، باید به پزشک مراجعه کرد زیرا افسردگی پس از زایمان یک موضوع جدی است و به درمان صحیح نیاز دارد.

منبع: ایسنا

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه