Site logo

دلایل تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی+ راهکار

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از پایان شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی از نتیجه کار چندان راضی نبوده باشید و مجددا مجبور شده باشید با دست تمامی ظروف را شستشو دهید. برای رفع این مشکل چند پیشنهاد برایتان داریم.

به گزارش بهداشت نیوز، شاید هیچ کاری در دنیا سخت‌تر از شستن ظرف‌ها بعد از خوردن یک غذای دلپذیر نباشد، اما امروزه با توجه به گسترش تکنولوژی و به کمک ماشین‌های ظرفشویی این سختی و مشقت جای خود را به فشردن چند دکمه ساده داده.

با وجود اینکه ماشین ظرفشویی به دلیل پر کاربرد بودن بین مردم طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است، اما گاهی مشاهده می‌شود بعد از شستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی، ظرف‌ها به نحو دلخواه تمیز نشده‌اند؛ در این مطلب سعی شده است به این موضوع پرداخته شود که علت تمیز نشستن ظرف‌ها، کدر شدن آن‌ها، سفیدک زدن و خش افتادن ظروف پرداخته شود تا با دانش و آگاهی نسبت به حل مشکل اقدام کنید.

استفاده از مواد شوینده نامناسب
شاید مهم‌ترین و رایج‌ترین دلیل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی استفاده از مواد شوینده نامناسب باشد. شوینده‌های ماشین ظرفشویی شامل پودر، ژل، مایع شستشو، نمک مخصوص ماشین ظرفشویی و قرص ظرفشویی می‌شود. هر یک از این انواع گوناگون شوینده کاربرد و کارایی گوناگونی دارد و یکی از آن‌ها می‌تواند دلیل لکه‌های سفید روی ظروف باشد.

اگر از ماده شوینده نامناسب، تاریخ گذشته، تقلبی یا بی کیفیت استفاده کنید، در نهایت شستشوی ظروف، کیفیت شستشو و تمیزی مطلوبی نخواهید داشت.

پودر شوینده ماشین ظرفشویی
پودر‌های ماشین ظرفشویی از شایع‌ترین شوینده‌های مورد استفاده هستند که باید در کنار آن‌ها حتما از مایع جلا دهنده و نمک ویژه هم استفاده کرد. این پودر‌ها هنگامی که شستشو در دمای پایین انجام می‌گیرد، به خوبی در آب حل نشده و تقریبا بیشتر وقت‌ها باعث به وجود آمدن رسوب یا لکه ابری شکل روی ظروف می‌شوند. یک دلیل سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده از این پودرهاست.

ژل ماشین ظرفشویی
ژل ظرفشویی شوینده بهتری نسبت به پودر‌های ظرفشویی به حساب می‌آید، چون که مشکل رسوب و حلالیت پایین در آب سرد را ندارد. ژل‌های ظرفشویی در انواع گوناگون ساده و آنزیم دار وجود دارند و این اواخر بیشتر استفاده می‌شود. استفاده از ژل‌های ظرفشویی هم بیشتر با استفاده از مایع جلادهنده و نمک مخصوص همراه است.

مایع جلا دهنده یا براق کننده ظرفشویی
مایع جلادهنده یا براق کننده که با اسامی دیگری هم شناخته می‌شود، در مرحله آخر شستشو و زمان آبکشی ظروف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مایع جلادهنده برای درخشندگی بیشتر ظروف و کمک به خشک شدن بهتر آنان استفاده می‌شود. اگر از مایع جلادهنده استفاده نشود یا کم باشد، به جز مشکل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، امکان دارد در خشک شدن ظروف هم دچار مشکل شویم. در صورت زیاد بودن مقدار مایع جلادهنده هم مشکلات دیگری مانند باعث کف کردن زیاد در ماشین ظرفشویی خواهد شد.

نمک ماشین ظرفشویی
نمک ویژه ماشین ظرفشویی یکی از اثرگذارترین مواردی است که بر روی شستشوی ظروف به وسیله ماشین ظرفشویی خواهد داشت. کیفیت نمک و مقدار آن خیلی مهم است، چون که کار نمک، گرفتن سختی آب و تنظیم آن است و این کار مستقیما در کیفیت شستشو و رسوب و سفیدک زدن ظروف دخیل می‌باشد.

قرص ماشین ظرفشویی
قرص‌های ماشین ظرفشویی به علت عملکرد بهتری که در قیاس با دیگر شوینده‌ها نشان دادند از محبوبیت بیشتری برخوردارند. قرص‌های ماشین ظرفشویی در چندین مدل آنزیم دار و بدون آنزیم و گچی و چند کاره که به جز شوینده دارای مایع جلادهنده و قدری نمک هم هستند، در بازار وجود دارند.

مشکل در قسمت جاپودری
اگر محفظه جاپودری، خراب شده باشد، باعث می‌شود تا مواد شوینده وارد مخزن نشود.

خرابی المنت و ترموستات
گاهی امکان دارد پس از بیرون آوردن ظرف‌ها از ماشین ظرفشویی، لکه‌های سفید رنگ یا سفیدک‌های کوچکی را روی ظرف ببینید. عوامل گوناگونی سبب به وجود آمدن سفیدک روی ظرف‌ها می‌شوند، ولی دلیل مهم آن امکان دارد به علت خراب شدن المنت و ترموستات ماشین ظرفشویی باشد. در چنین وضعیتی آب به درستی گرم نمی‌شود. گرم نشدن آب در ظرفشویی مانع حل شدن مواد شوینده به طور کامل می‌شود. به همین دلیل مواد شوینده حل نشده به ظروف می‌چسبند و سبب ایجاد سفیدک در ماشین ظرفشویی می‌شوند.

اختلال در عملکرد بازو‌های آب پاش
داخل ماشین ظرفشویی قطعه‌ای قرار داده شده است که سبب پخش شدن آب در دستگاه و شست و شوی ظروف می‌شود. این قطعه که بازوی آب پاش نام دارد با چرخش خود سبب پخش شدن آب می‌شود. اگر بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی خراب شده باشد، آب درست در همه جای ظروف پخش نمی‌شود و مواد شوینده به ظروف درون دستگاه می‌چسبد.

چنانچه سوراخ‌های بازوی اسپری به شدت بسته شده باشد، تلاش کنید آن را با دست تمیز کنید. بازوی اسپری در پایین ماشین ظرفشویی وجود دارد و اغلب قابل جدا شدن است یا با بازکردن درپوش آن جدا می‌شود. از یک خلال دندان برای تمیز کردن سوراخ‌ها استفاده کنید و بعد بازوی اسپری را زیر آب داغ بشویید.

تنظیمات اشتباه ماشین ظرفشویی
تنظیمات ماشین ظرفشویی یکی دیگر از عوامل تمیز نشستن ظروف داخل ماشین ظرفشویی می‌باشد با تنظیم درست برنامه شستشو مقدار سختی آب نسبت به محل زندگی تنظیم می‌شود انتخاب دقیق برنامه نسبت به چرب بودن سطح ظروف سبب می‌شود دمای آب به اندازه کافی گرم شود و شستشوی خوبی داشته باشد.
منبع: برنا

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه