Site logo

تاثیر ویروس کرونا بر ریه در بلند مدت چیست؟

در انگلیس مطالعه سراسری جدیدی به سرپرستی متخصصان “امپریال کالج لندن” آغاز شده است که به بررسی اثرات منفی و بلندمدت کووید-19 بر ریه ها می پردازد.

این مطالعه که با عنوان «مطالعه بینابینی بیماری ریوی کووید طولانی در انگلیس» (UKILD-Long COVID) معرفی شده، بر عارضه التهاب و لطمه به بافت ریه و یافتن راه درمان و جلوگیری از ناتوانی در مبتلایان به کووید-19 طولانی، تمرکز می کند.

بیماران مبتلا به کووید-19 طولانی از عوارض ناشی از لطمه به بافت ریه از جمله تنگی نفس، سرفه، خستگی شدید و محدودیت توانایی ورزش حتی ماه ها پس از پشت سر گذاشتن عفونت، شکایت دارند. داده هایی که اداره آمار ملی انگلیس هفته گذشته منتشر کرد، نشان داد که بیش از یک میلیون نفر در این کشور با عوارض کووید طولانی درگیر هستند.

گزارش اداره آمار ملی انگلیس اعلام کرده است که این عوارض بر کیفیت زندگی روزمره 674 هزار نفر اثر گذاشته است. همچنین 200 هزار نفر از مبتلایان به کووید طولانی می گویند که توانایی آن ها برای فعالیت های معمولی زندگی روزمره به شدت محدود شده است.

به گفته نهاد «پژوهش و ابتکار بریتانیا»، حامی مالی این مطالعات، نوع حاد کووید-19 می تواند به بافت ریه صدمه بزند و آسیب این عضو حیاتی و در نتیجه، مشکلات تنفسی را سبب شود. این به معنای آن است که بیمار در بلندمدت به تنگی نفس و دشواری در انجام امور روزمره زندگی دچار می شود. در اصطلاح پزشکی به التهاب و لطمه به بافت ریه، «فیبروز ریه» گفته می شود.

شواهد اولیه حاکی از آن است که ریه 20 درصد بیماران ترخیص شده از بیمارستان، لطمه می بیند اما جزئیات بیشتر از تاثیر آن در افرادی که دچار کووید طولانی می شوند، نامعلوم است.

پرفسور «ژیزلی جنکینز» که سرپرستی این مطالعه را برعهده دارد می گوید: این مطالعات به ما کمک می کند که عوارض شایع کووید طولانی و اثرات آن بر دستگاه تنفسی را دریابیم و برای بیمارانی که در نتیجه ابتلا به کووید-19 به التهاب مزمن ریوی دچارشده اند، راه درمانی پیدا کنیم. تنگی نفس برای بسیاری از بیماران مبتلا به کووید طولانی به ویژه هنگام فعالیت، یک مشکل بزرگ است. در افرادی که بافت ریوی آنان بیشتر صدمه دیده است، این یک بیماری مخرب است اما ما هنوز از تعدد موارد و طول عواقب این عارضه بی اطلاعیم. حتی اگر عواقب بلندمدت آن از لطمات ریوی مشابه با آنفلوآنزا وخیم تر نباشد اما تعداد کسانی که به کووید-19 مبتلا شده اند بسیار زیاد است.

«آماندا سالوُوِی»، وزیر علوم انگلیس نیز در این باره می گوید: این مطالعات که در سطح کشوری انجام می شود، تاثیرات کامل کووید-19 در لطمه زدن به بافت ریه را بررسی می کند و امیدواریم به درمان های جدیدی که می تواند برای کلیه بیماران در سراسر جهان مفید باشد، کمک کند.

بنابر گزارش ایندیپندنت، در این مطالعات، روی حدود 250 بیمار دارای عوارض ریوی پس از سه تا 12 ماه از ابتلا به کووید-19، مطالعه خواهد شد. برخی از این بیماران با دستگاه بسیار پیشرفته «زِنُون ام آرآی» اسکن می شوند که تاثیر فعل و انفعالات گازی داخل ریه را نشان می دهد. این مطالعات ابتدا به مدت یک سال وضعیت بیماران را مورد ارزیابی قرار می دهد و سپس با توجه به سابقه مریض، برای مدت زمان طولانی تری ادامه خواهد یافت.

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه