Site logo

این مقدار راه بروید تا سلامتی شما تضمین شود

ده هزار قدم راه رفتن این روزها به یکی از کارهای پرطرفدار برای رسیدن به تناسب اندام تبدیل شده است. در اینجا فقط به تعدادی از جنبه‌های مثبت این کار اشاره می‌کنیم.

به گزارش بهداشت نیوز با این‌که ده هزار قدم راه رفتن در روز برای رسیدن به تناسب اندام بسیار مفید است، اما فواید این کار فقط در رسیدن به تناسب اندام نیست. این کار فواید بسیاری برای بدن دارد که به ۱۰ مورد آن اشاره می‌کنیم.

به سلامتی قلب کمک می‌کند

فعالیت بدنی هرروزه به بالا رفتن میزان اکسیژن خون که به ماهیچه‌ها فرستاده می‌شود، کمک می‌کند. هرچقدر تناسب اندام بیشتری داشته باشید، این اتفاق راحت‌تر رخ می‌دهد.

ریه‌هایتان را قوی‌تر می‌کند

تحرک داشتن هرروزه به ریه‌ها و ماهیچه‌های اطرافش کمک می‌کند تا قوی‌تر باشند. همین‌طور میزان حجم اکسیژنی که استنشاق می‌کنید، بالاتر می‌رود. ضمن این که توانایی بدن برای به کار بردن موثر این اکسیژن بیشتر می‌شود.

تمرکزتان را بالاتر می‌برد

تحرک فیزیکی به بالا رفتن هورمون‌هایی مثل اندروفین کمک می‌کند که باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید. همین‌طور جریان خون را به سمت مغز، بالا می‌برد که به بهبود عملکرد شناختی آن منجر می‌شود. در این حالت نه تنها احساس اضطراب و استرس کم‌تری می‌کنید، خلاقیت، تولید و تمرکز شما هم بهتر می‌شود.

استخوان‌هایتان را قوی‌تر می‌کند

حرکت فیزیکی فشار بیشتری روی استخوان‌ها ایجاد می‌کند که به بیشتر شدن تراکم استخوان کمک می‌کند و خطر پوکی استخوان را در آینده کاهش می‌دهد. راه رفتن و از آن بهتر دویدن شروع خوبی برای این حرکت‌های فیزیکی است.

ماهیچه می‌سازد

حرکت روزانه باعث ایجاد پارگی‌های کوچک در ماهیچه‌ها می‌شود که به بالا رفتن حجم و قدرت ماهیچه‌ها منجر می‌شود.

قند خونتان را تثبیت می‌کند

وقتی از نظر فیزیکی فعال هستید، ماهیچه‌هایتان بیشتر گلوکز خون را مصرف می‌کنند. حرکت همچنین کمک می‌کند تا انسولین به شکل بهتری در بدن کار کند.

به کم شدن فشار خون کمک می‌کند

حرکت فیزیکی برای پیشگیری از فشار خون بالا و مدیریت آن بسیار مهم است. راه رفتن هر روزه می‌تواند به کاهش سختی عروق کمک کند تا خون آزادانه‌تر جریان داشته باشد.

انعطاف بدن را بیشتر می‌کند

حرکت فیزیکی کمک می‌کند انعطاف بدنی بیشتری داشته باشید که همین به بهبود وضعیت بدن، کاهش ریسک جراحت و همچنین کاهش درد کمک می‌کند.

سطح انرژی‌تان را بالا می‌برد

حرکت فیزیکی روش بسیار خوبی برای بالا بردن انرژی و کاهش خستگی است و قلب را قوی‌تر می‌کند و جریان خون را بهبود می‌بخشد.

خلق و خوی‌تان را بهبود می‌دهد

فعالیت بدنی باعث آزاد شدن انتقال‌دهنده‌های عصبی کلیدی مانند اندورفین، سروتونین و دوپامین می‌شود که همگی نقش کلیدی در کنترل خلق‌وخو دارند.

منبع: همشهری

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه