Site logo

اگر زیاد در آفتاب هستید مراقب ابتلا به ناخنک چشم باشید/ علائم ناخنک چشم

یک فوق تخصص شبکیه چشم گفت: اشعه ماوراء بنفش و همچنین باد شدید و گرد و خاک با تحریک چشم در ایجاد ناخنک چشم موثر است و اغلب در افرادی که بسیاری از وقت خود را خارج از منزل به ویژه در آب و هوای آفتابی سپری می کنند دیده می شود، بنابراین توصیه می شود افرادی که در مناطق آفتابی هستند حتما از کلاه لبه دار و عینک آفتابی استفاده کنند.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر پژواک آزادی با بیان اینکه ناخنک چشم در کودکان نادر است، گفت: در برخی مطالعات شیوع ناخنک در مردان بیشتر از زنان گزارش شده که ممکن است به دلیل تماس بیشتر مردان با اشعه ماوراء بنفش نور خورشید باشد، ضمن اینکه کشاورزان، کارگران ساختمانی، ماهیگیران و افرادی که نزدیک خط استوا زندگی می کنند نیز به علت حضور دائم و طولانی مدت در فضای باز مستعد ابتلا به ناخنک هستند.

این پزشک متخصص با بیان اینکه ناخنک چشم یک ضایعه گوشتی مثلثی شکل است که از سفیدی چشم روی سیاهی چشم کشیده می شود، گفت: این ضایعه ناشی از رشد خوش خیم بافت همبندی و رگهای ملتحمه است که به علت وجود رگه های زیاد معمولاً صورتی و قرمز رنگ است و گاهی ملتهب شده و موجب سوزش یا خارش و اشک ریزش می شود.

به گفته آزادی، ناخنک شایع ترین عارضه چشمی بعد از آب مروارید است که می تواند کوچک باشد و یا اینکه به اندازه‌ای رشد کند که با بینایی تداخل پیدا کند.

آزادی با بیان اینکه بعضی از انواع ناخنک در طی زمان رشد می کند و بعضی از انواع آن پس از مدتی متوقف می شود، گفت: در مراحل اولیه که ضایعه کوچک است و روی قرنیه چشم را نگرفته، علائم بیماری نیز خفیف است، ولی به تدریج باعث خارش، سوزش و قرمزی چشم می شود و در موارد پیشرفته تر سبب تاری دید در بیمار می گردد.

وی افزود: ناخنک در افرادی که از لنز طبی و یا رنگی استفاده می‌کنند باعث عدم ثبات لنز بر روی چشم شده و سبب ناراحتی چشم در زمان استفاده از آن می گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه این بیماری با نفوذ تدریجی به سمت مردمک کاهش بینایی را سبب می شود، گفت: آستیگماتیسم از عوارض دیگر آن است که در افرادی که ناخنک دارند معمولاً ورود آب به چشم باعث تحریک و ایجاد قرمزی می شود، بنابراین ضروری است این افراد دقت کنند حتی الامکان آب به چشمشان نرود.

آزادی با اشاره به اینکه ناخنک با معاینه چشم تشخیص داده می‌شود و معمولاً آزمایش خاصی لازم نیست، گفت: اگر ناخنک کوچک باشد و باعث سوزش و قرمزی نشود نیازی به درمان ندارد، اما اگر ملتهب گردد و سوزش و قرمزی داشته باشد مصرف قطره های اشک مصنوعی به صورت مکرر ممکن است باعث تسکین علائم شود و در مواردی که ناخنک علائم شدیدی دارد می توان با نظر پزشک یک دوره درمان با قطره های استروئیدی انجام داد.

به گفته این پزشک متخصص در مواردی که ناخنک به اندازه ای بزرگ شده باشد که باعث بسته شدن مسیر بینایی گردد یا ظاهر خوشایندی نداشته باشد، می توان آن را به روش جراحی برداشت و با استفاده از عینک های محافظتی و سر گذاشتن کلاه لبه دار از عود کردن آن پس از جراحی جلوگیری کرد، هرچند که با همه این تدابیر در درصدی از بیماران احتمال عود ناخنک غیرقابل اجتناب است.

وی یادآور شد: استفاده از قطره نفازولین چشمی که باعث از بین رفتن قرمزی چشم می شود، نه تنها باعث جلوگیری از پیشرفت ناخنک نمی شود، بلکه برخی از پزشکان معتقدند این دارو ممکن است اثر معکوسی داشته باشد.
منبع: سیناپرس

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه