Site logo

افزایش آمار مبتلایان به سندروم متابولیک ناشی از چیست؟

متخصص بیماریهای داخلی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه افزایش آمار مبتلایان به سندروم متابولیک ناشی از سبک نادرست زندگی است. اظهار کرد: ابتلا به این عارضه موجب افزایش مقاومت به انسولین و التهاب عروقی می شود.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر زهرا عطایی، در گفتگو با وب دا با اشاره به اینکه در حال حاضر با افزایش شیوع چاقی در جامعه روبرو هستیم که خود زمینه ابتلا به دیابت تیپ 2 و بیماریهای قلبی عروقی را افزایش می دهد، خاطر نشان کرد: افزایش سایز دور کمر بیش از 88 سانت در زنان و 102 در مردان ، میزان چربی خون بیش از 150 بدون مصرف دارو، قند خون بالای 100 ناشنا ، فشار خون بالای 130 روی 85 نشان دهنده آغاز سندروم متابولیک است که باید به وسیله دارو کنترل شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در گذشته سندروم متابولیک 6 درصد در مردان و 16 درصد در زنان بود ولی در حال حاضر این آمار به ترتیب به 56 و 47 درصد در مردان و زنان رسیده است تصریح کرد: سبک زندگی ناسالم در ابتلا به اختلالات متابولیک نقش تعیین کننده ای دارد، مصرف سیگار، مصرف زیاد کربوهیدرات، بروز یائسگی، عدم تحرک و فعالیت بدنی و مصرف نوشابه ها و نوشیدنی های حاوی شکر نقش مهمی در ایجاد اختلالات متابولیک دارد.

دکتر عطایی با اشاره به اینکه بیماریهای سندروم متابولیک می تواند زمینه ساز بیماریهای مزمن کلیوی، تخمدان پلی کیستیک، اپنه خواب، بروز نقرس، بیماری کبد چرب غیر الکلی و پیشرفت به سمت سیروز و کانسر مرتبط با کبد شود، اظهار کرد: علاوه براین التهاب عروق و فشار خون بالا شاید در بروز آلزایمر نقش مهمی داشته باشد از همین رو باید نسبت به اصلاح سندروم متابولیک اقدام کنیم .

وی با بیان اینکه باید بیمار تحت ارزیابی منظم و مصرف دارو و تغییر سبک زندگی قرار گیرد، عنوان کرد: رژیم و فعالیت بدنی مدیترانه ای و مصرف سبزیجات در بهبود اختلال متابولیک اهمیت دارد.

دکتر عطائی با اشاره به اینکه روزانه 30 دقیقه فعالیت فیزیکی و توصیه به کاهش وزن نیز در بهبود علایم اختلال متابولیک موثر است، گفت: سبک زندگی نقش مهمی در بهبود عملکرد متابولیسم بدن دارد که باید به این موضوع توجه ویژه ای داشت.

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه