Site logo

آیا فشار خون بالا بدون علامت است؟

پزشک فوق تخصص بیماری‌های کلیه و فشار خون دانشگاه علوم پزشکی قزوین، بیان کرد: پُرفشاری خون، تقریباً بدون علامت است.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر نگار شیخ‌داودی با بیان اینکه تنها تعداد اندکی از مبتلایان ممکن است دچار سردردهای گُنگ، سرگیجه و یا خون دماغ شوند؛ گفت: تنها راه آگاهی از ابتلا به فشارخون بالا، کنترل کردن منظم فشارخون است.

وی هشدار داد: با توجه به پیشرفت بی‌سر و صدا بیماری پُر فشاری خون، و ایجاد عوارض متعدد، مانند: سکته‌های مغزی و قلبی، نارسایی کلیه و تخریب شبکیه چشم، به این بیماری، «قاتل خاموش» گفته می‌شود.

دکتر شیخ داودی گفت: هر چند بیماری پُرفشاری خون، سومین عامل خطر مرگ و ایجاد ناتوانی در جهان و ایران است؛ اما این عامل خطر، تا حدود زیادی، قابل پیشگیری و کنترل است. وی البته تصریح کرد که باتوجه به سطح پایین آگاهی افراد جامعه درباره این بیماری و آگاه نبودن آنان از بیماری خود؛ فقط نیمی از مبتلایان از درمان مناسب و مستمر برخوردار می‌شوند.

راه‌هایی برای به حداقل رساندن عوارض فشار خون بالا
این پزشک فوق تخصص بیماری‌های کلیه و فشار خون بیان کرد: راه‌های به حداقل رساندن عوارض فشارخون بالا، ازطریق خودمراقبتی و تغییرات شیوه زندگی، مانند: فعالیت بدنی منظم و انجام ورزش‌های مقاومتی، برای کاهش فشارخون و تقویت قلب؛ و پیاده‌روی حداقل 30 دقیقه در روز، اصلاح تغذیه با کاهش مصرف روزانه نمک به میزان پنج گرم و حذف نمک پاش از سفره، کاهش مصرف گوشت قرمز و جایگزین کردن ماهی(به دلیل وجود اُمگا سه)، مصرف سبزیجات پُر پتاسیم و لبنیات، ترک الکل و سیگار، انجام مدیتیشن و یوگا امکان‌پذیر است.

دکتر شیخ داودی گفت: مراجعه منظم به پزشک، مصرف منظم داروها، قطع نکردن خودسرانه دارو و اندازه‌گیری منظم فشار خون در بیمارانی که به تازگی از داروی فشارخون استفاده می‌کنند و یا نوع داروی مصرفی آنان تغییر کرده، دارای اهمیت است.

فشارخون بالا، متغیر در افراد با وضعیت متفاوت
به گفته پزشک فوق تخصص بیماری‌های کلیه و فشارخون دانشگاه علوم پزشکی قزوین؛ فشارخون طبیعی سیستول حداکثر 120 میلی‌متر جیوه و دیاستول کمتر از 80 میلی‌متر جیوه محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: در افراد 18 سال و بالاتر، فشار خون 90/140 فشار خون بالا محسوب می‏شود و در افراد مبتلا به دیابت و بیماری‌های مزمن کلیه، فشار خون مساوی و یا بیش از 80/130 فشارخون بالا محسوب می‌شود.

یادآور می‌شود که دکتر شیخ داودی، این سخنان را روز 22 خرداد 1402 در سمینار «خودمراقبتی در فشار خون بالا» با هدف ارتقای سطح آگاهی کارکنان حوزه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در سالن جلسات این معاونت بیان کرد.

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه